bolje karieristka ali gospodinja
Kaj je slabega biti doma kot gospodinja!? Je to delo manjvredno, nezaželjeno, nečastno? Je napor biti doma in vzgajati otroke? Potem nisi za mater, če tako gledaš, torej kot nekakšno neljubo obvezo!
Dandanes je to čisto odvisno od posameznega moškega, če tega ne ceni, ne gre pa za nekakšno “družbeno zaroto” nad “ubogo in zatirano” slovensko žensko, da bi se morala zdaj tu počutiti prizadeta ali kot žrtev. To lahko razumem, če opisuješ svoje izkušnje glede odnosa, ki sta ga imela tvoj oče in mati, da sta ti posredovala takšno negativno sliko, da se počutiš žrtev. Vaške ženske so (bile) precej “močne”, nekako imele glavno besedo, znala vse postoriti, zelo samostojne, če recimo sodim po svoji babici, ki je bila rojena še pred 2. sv. .vojno, dedek je ni v nobenem primeru omejeval ali zatiral, ker mu tega ne bi nikoli dovolila! Ne moreš primerjati družbeno-socialnih razmer izpred 50 let in sedaj, ker je svet čisto drugačen. Če bi pa šla kam v arabski svet, pa bi bilo to kritizerstvo opravičeno, tako pa je bolj odraz nekakšnega nezadovoljstva, vsaj tak občutek imam, ko nekdo vidi vse negativno in se obesi na nekaj – v tem primeru na spol.[/quote]
Ne vem, kaj ti daje pravico, da si upaš nekoga kar prek foruma ocenjevati, če je za mater primeren karakter ali ne. KAr se mene tiče, bom prav gotovo enkrat imela otroka in si ga želim. In kje piše, da uspešna zaposlena ženska ne more biti tudi dobra gospodinja in mama (seveda ob enakovredni pomoči drugih članov). Pa nikjer nisem napisala, da jo manjvredno delo.
Raje svoje poste beri, kake srednjeveške ugotovitve včasih pišeš glede materinstva … Da ženska z majhnimi prsmi ne more uspešno dojiti, haha.
Zakaj pa bi tako dobrega moškega sploh ženska zapustila…? :)Malo heca…..:)
Si bi pa poiskal drugo žensko….:)Saj je samskih dovolj….
Če bi bil “gospodinja”, potem ženska od mene ne bi smela pričakovati, da bom opravljal tipično moška dela. Kot je popravljal računalnik, pralni stroj, žagal drva, čistil peč pa dimnik, pa druge tehnične zadeve pri hiši….
In potem se ženske hvalijo, da podpirajo tri vogale pri hiši….
Še vedno se da potegnit vzporednice, ker družba v tej smeri ni prav nikamor napredovala. Žal je takih slovenskih žensk, kot je tvoja babica, (bilo) precej manj kot takih, kot je cankarjeva mati.
Če si skupaj s pravim človekom,je čsto brez veze razpravljat, ali služba ali skrb za otroka. Če pa nisi, pa je prav, tako kot se odločijo tiste ženske, ki so mame. No jaz nisem, ne bom pametovala.
Robi in Matjažko tudi nista mami, sklepam 🙂 🙂
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Da smo Slovenci cankarjevsko pohleven narod je verjetno kompleks, avtostereotip, prepričanje, ki ga imamo o nas samih. Naši sosedje nas ne vidijo niti približno tako. In take ženske, kakršna je moja babica, je tu precej na vasi, bolj matriarh bi rekel, makaki patriarh, kjer ženska nima besede. Zgleda, da se to po knjigah učijo novodobni sociologi in ne iz življenja, raziskovanja “na terenu”.
Ti si spet najbolj pameten, ne 🙂 🙂 Ne samo da veš, kako je biti mama, še veš, kakšno mnenje imajo naši sosedi o nas. Hm, zakaj pa ga tako izkoriščajo v našo škodo? Trst leta 1945, pa meja s hrvaško takrat pa zdaj arbitražni sporazum? Za čuda, da je maribor ostal slovenski…
Če ne bi bilo takih žensk, kot je bila tovj ababica, pa moje prababice, dalje moja oma, no kr obe, ampak ena očitno, bi nas pa itak ne bilo več…ker najboljši prijatelj 200 000 moškim v sloveniji je itak vemo kaj.
Ti imaš mogoče malo romantične predstave o tem, kakšno mnenje imajo o nas severni sosedje, menda ne čisto brez razloga 🙂 🙂
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Katenjka
Katenjka, se pravi, da si potem ti mati. Potem pa, lepo prosim, razloži, kako je biti mati?
Katenjka, jaz ne ugibam, kakšno mnenje imajo sosedi o nas, ampak sem to nekje zasledil. Mislim, da sem to prečital v eni od knjig Antona Trstenjaka. Si prečitala kakšno njegovo knjigo? Najbrž ne….
Kaj za vraga ima politična situacija v določenem zgodovinskem obdobju veze s tvojo ali mojo prababico??? Mogoče, ker sta vojakom v 1. sv. vojni dobro kuhale? Je šlo za kakšno družbeno žensko gibanje? Ne. Katenjka, ti pa ga včasih malo mimo streljaš. 😀
Veš, zakaj Trst ni prišel pod Jugoslavijo? Da te poučim, naj ti ne bo izpod časti, če česa ne veš. :))) Ker je bila Jugoslavija socialistična državna ureditev in se je Zahod bal sovjetskega vpliva, da se ne bi zasidral pregloboko vse do italijanske meje oz Jadrana, ker takrat je bil ruski medved še kako nevaren. Iz istega razloga je Zahod tudi Tita nekako pogojno toleriral oz. Tito je znal to izrabiti v svoj prid z “džongliranjem” med dvema stranema, ko je vodil svojo neodvisno politiko od Rusije kot Zahoda. Pod drugo pa tudi centralistični Beograd ni pokazal pravega zanimanja za slovenske politične interese. Kolikor pa mi je znano, je bil Trst vedno multikulturno mesto za razliko od Celovca recimo, kjer je bilo slovensko prebivalstvo v večini in žal niso zdržali asimilacijskih pritiskov potujčevanja. Še zdaj jih “ogrožamo” s slovenskimi napisi vasi ali s kakšnim radijskim oddajnikom v slovenskem jeziku!
Ptuj, Maribor, to so bila nemška mesta, oz. jih je naseljevala nemška buržoazija, še prej plemiške družine, slovenski je bil le podeželjski živelj. Pojdi recimo na pobreško pokopališče, pa se ozri za priimki na spomenikih. Po zaslugi Rudolfa Meistra je ostal slovenski, ja, drugače pa je tudi Hitler obiskal Maribor in ni naletel na noben (partizanski) odpor. Prekmurje pa ni bilo nikoli (politično gledano) slovensko, pa je sedaj slovensko.
??? Katenjka, moraš napisati bolj razumljivo, povezano, logično sosledje, bistveno in konkretizirano. Ne da se ugiba, kaj si recimo mislila s tem stavkom, kjer sem se moral še sam potruditi, da sem ugotovil, kaj si pravzaprav mislila, ker si še v sanjah nisem predstavljal, da boš iz družboslovja kar naenkrat preskočila na domnevne indice, spletene v tvoji špekulativni domišljiji, ki naj bi nakazovali in razkrivali podrobnosti iz mojega seksualnega življenja – ker s tem moj stavek nima blage veze, ko sem govoril o naših slovenskih sosedih! Lepo te prosim, česa vse ti ven ne izluščiš iz navadnih, nedolžnih stavkov, da že meji na perverzijo! :)) Če bi pa kje v svojih stavkih omenil recimo hamburger, bi pa verjetno sklepala, da je Američanka? phaha :))) In ne, da spet potešim tvojo radovednost, ni Nemka, saj bi moral omeniti kislo zelje, klobase in pivo, a ne? 😀
PS: Verjento ti zdaj poskakuje srce od sreče, ker dobiš vso mojo pozornost, ker vidim, da bi se rada namensko pričkala z mano, da kontriraš iz principa. Glej, kako sem se ti posvetil, samo za tebe sem spisal pravi esej ob polnoči. To je verjetno hrana za tvojo dušo, kot čista poezija. 😀
Sem napisala zgoraj, da nisem, intuitivno si pa to lažje predstavljam kot ti, ker sem bila vzgojena tako, da sem potencialno lahko in ker dejansko-biološko sem potencialno lahko.
Pa veš da se najbrž motiš, res pa nisem prebrala nobene njegove knjige v celoti.
Musek pa je kot psiholog to napisal mogoče zaradi učinka pričakovanja 🙂 🙂
Mogoče to, da bi neznačajnega in ne svoje identitete in narodnosti zavedajočega človeka dobri sosedje še lažje zlili medse? Nekatere slovenske matere so pa še tudi v politično nemirnih časih znale vzgojit nekega približnega človeka.
No s tem si si odgovoril sam, a ne? Niti pri naših južnih bratih nam ni uspelo zlobirat, da bi se vsaj oni (in tito, ki je bil po materi celo slovenec,) postavili za to, da bi bi trst, ki je bil, če se upošteva predmestje in okoliške občine, večinsko slovenski, pod takratno jugoslavijo.
Kaj pa južna meja s hrvaško? Kako se je pa tam hlapčevski kardelj spet zmenil s titom? No in kako je zdaj s to mejo?
Da Celovec ni slovenski so seveda tudi krivi takratni tamkajšnji Slovenci, ki so se tako odločili menda zaradi vojakov shs ali raje zato, ker so vedeli, da je boljše biti hlapec tistemu, ki več plača(?)
Čudno da me ne vprašaš, kako se pišem 🙂 🙂 Tam je pokopanih najmanj tričetrt mojih prednikov in ostalih sorodnikov.
Točno. Zakaj le ne? Ker smo slovenci tako ponosni in nehlapčevski?
Zasluga za rudolfa maistra pa gre tudi vzgoji njegove matere, isto zasluga slomška, da je, no vsaj v tem se menda strinjava, maribor slovenski –za ptuj itak ni važno 🙂 🙂
Sem razmišljala enajst minut pa dvainpetdeset sekund, če naj napišem tisti usodni stavek ali ne, skoraj dvanajst minut sem razmišljala samo o tebi danes, plus da zdaj to pišem samo zate.
Upam, da boš lahko spal, oz. da ti ne bom že zjutraj pokvarila dneva, če ti še napišem, da je meni čisto vseeno, od kod je tvoja punca in za vse ostale podatke, za katere misliš, da se jaz z njimi duševno hranim, bog pomagaj no…
Mirno bi lahko ignoriral tisti stavek in se raje poučil o čem iz naše zgodovine, psihologije, česarkoli, ne pa da napadaš mene, ki res nisem družboslovka, sem pa čisto ok splošno razgledana, mi je prav žal.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup]
To je res, da če si s pravim človekom, je brez veze razpravljati.
Ne vem, zakaj imam občutek, da favoriziraš ženske oz. matere. Kaj pa je tisto kar določa, da je ženska mati. Je to le biološka sposobnost imeti otroka ?
A niso bolj pomembne druge funkcije in odgovornost do družine…..Zakaj bi bilo vedno prav tako, kot se odločijo mame ?
Verjamem, da si razočarana nad moškimi, ker nismo dovolj redoljubni, da ne igramo dovolj resno svoje moške vloge….A kot praviš, je brez veze razpravljati, če si skupaj s tapravim človekom. Mogoče še kdaj spoznaš drugo, lepšo plat zgodbe….:)
He, he, samskih žensk je res dovolj, samo saj veš, večina nas ni tako bogatih, da bi lahko svojo plačo delile :).
Hm, pri nas je bilo vedno nekak tako: ženske za vse, za kramp, za sekiro, za kuhalnico… če moškega ni pri hiši, to ženske vse same naredimo. Ponekod ženske podpirajo vse štiri vogale :).
[/quote]
Zakaj pa bi tako dobrega moškega sploh ženska zapustila…? :)Malo heca…..:)
Si bi pa poiskal drugo žensko….:)Saj je samskih dovolj….
Če bi bil “gospodinja”, potem ženska od mene ne bi smela pričakovati, da bom opravljal tipično moška dela. Kot je popravljal računalnik, pralni stroj, žagal drva, čistil peč pa dimnik, pa druge tehnične zadeve pri hiši….
In potem se ženske hvalijo, da podpirajo tri vogale pri hiši….[/quote]
matjazko, potem ste v vaši vasi bolj napredni :). V naši in več sosednjih vaseh je tako, da večina moških, ki hodi v službo, njihove žene pa ne, svojih žen ne cenijo. One zgarane, oni pa okrog besedičijo, da samo oni prinašajo denar k hiši.
Da ne govorimo o tem koliko je takih, ki prenašajo tudi tepež, ne le psihično nasilje. Zanimivo je, da je tam, kjer sta oba v službi, stanje očitno boljše: čeprav večinoma tudi ženske bolj garajo.
Zanimivo pa je, da poznam tudi tri primere žensk iz mesta, ki so doma, možje pa v službah, tu je pa zadeva čisto drugačna: one še gospodinjijo slabo (otroci v šoli kosilo, mož pa dobi kaj prismojenega), on pa poleg službe dela še na črno, da je dovolj denarja pri hiši.
Seveda pa ne podpiram načina enih žensk, ki smatrajo enakopravnost žensk in moških tako, da moški tudi kuha, pere, ženske pa se ob ‘neženskih’ opravilih namrdnejo češ to ni žensko delo. To ni enakopravnost,ampak večvrednost žensk.
Zakaj pa bi tako dobrega moškega sploh ženska zapustila…? :)Malo heca…..:)
Si bi pa poiskal drugo žensko….:)Saj je samskih dovolj….
Če bi bil “gospodinja”, potem ženska od mene ne bi smela pričakovati, da bom opravljal tipično moška dela. Kot je popravljal računalnik, pralni stroj, žagal drva, čistil peč pa dimnik, pa druge tehnične zadeve pri hiši….
In potem se ženske hvalijo, da podpirajo tri vogale pri hiši….[/quote][/quote]
Ja, žal se pojavljajo tudi take ženske in potem se na MONu odpirajo teme, kjer se pljuva po feministkah in emacipirankah 🙂 (kaj zaprav ti dve besedi v resnici pomenita ?)
Dvolično je pričakovat po eni strani, da bo moški opravil pol gospodinjskih del obenem pa tudi pričakovati, da bo opravila vsa ‘moška’ dela in vedno plačal račun, če bosta šla ven kaj spit ali pojesti.
Saj ravno to sem imel v mislih..Moški bi morali delati vse, ženska pa se moških del ne bo dotaknila.
Ker ne ve ali pa se ji ne da.[/quote]
Katenjka
Intuitivno si lahko predstavljaš, da si mati, ker si bila tako vzgojena, kaj??? :)))
Zdaj pa te naj spet sam bog razume. Kaj je “tako vzgojena”, kako vgojena? ‘Tako, da si potencialno lahko’, kaj? ‘In ker dejansko-biološko si potencialno lahko’, kaj??? 😀 Ti stavki so povsem nesmiselni, kako si se tu zakvačkala, aleluja. Malo si bila utrujena, a ne, ko si to pisala, ali si pa menda kak kozarček preveč popila v maškorih? 😀 phehe Zapomni si, za ženske ni vino! 😀
Sicer pa ima ta tvoja kvazi intutivnost in predstava o materinstvu toliko skupnega kot železna matica in lesene grablje, mimogrede. Prav, karkoli bi že naj to pomenilo s to tvojo intuitivnostjo, smiselno ni, sicer pa si jaz tudi lahko predstavljam, da sem superman in mi tega nihče ne more odreči, tako kot jaz tebi ne te tvoje “intutivnosti”, ki se pojavlja v vsaki tvoji tretji repliki. Problem edino lahko nastane, če si bom v svojih predstavah zraven še začel domišjati, da lahko letim, kar pa je nevarno, saj se lahko resno oz. smrtno poškodujem, kar pa v tvojem primeru na srečo ni nevarnosti s to tvojo “intuicijo” in njenim lažjim predstavljanjem. 😀
Narodna zavest oz. identiteta temelji na identifikaciji z materjo/babico? To je odvisno od vzgoje in ne od spola roditelja.
A vzgoja je spet odvisna izključno od matere?
Ti ne razumeš koncepta komunizma/socializma. Tam je samo en družbeni razred oz. en narod, ki pa se ne deli po nacijah, rasi, kulturi, jeziku, to je nepomembno. Prvo smo bili Jugoslovani, šele potem Slovenci, Hrvati, Srbi, drugo bi že hitro obveljalo za nacionalizem, že razlika v jeziku je znala biti problem. Sicer pa je tudi Titova poroka s Srbkinjo bila politična poteza – namreč tako je voditelj združeval ali simbolno utelešal slogo med vsemi tremi velikimi narodi v Jugoslaviji (Hrvat po očetu, Slovenec po materi, poročen s Srbkinjo).
Tole “hlapčevstvo”, ki se pogosto pojmuje kot nekaj negativnega, je bilo v določenih trenutkih slovenske zgodovine pravzaprav nujno potrebno in pametno, ker smo se le tako ohranili, ker močnejši in številčnejši narodi na prepihu katerih smo skoz bili, bi uporne manjše narode še hitreje pokorili z mečem ali pa z raznarodovalnimi pritiski. Iz kulturnega vidika je bilo pozitivno npr. (Marija Terezija, njene reforme, šolstvo). Hlapec pa je vsak najraje denarju, tu pa imaš prav, saj v končni fazi vsak gleda, da bodo tudi njegovi potomci lažje shajali. Tu se pač spet kaže ne hlapčevstvo, ampak pragmatičnost Slovencev – kjer je bolje, tam bom.
Ker se ponašaš s tem, predvidevam, da je tvoj priimek nemškega izvora, oz avstrijskega s končnico -er. Ker Namreč Slovenci gledamo od spodaj navzgor na severne sosede in od zgoraj navzdol na zahodne in južne. Moja “intuicija” je boljša od tvoje, kajne? 😀
Že spet smo pri materah… Na hčerko ima ponavadi večji vpliv oče, na sina pa mati.
Jaz tudi rad razmišljam o samih lepih stvareh, me pomirijo, ampak zgleda, da imam nate nasproten efekt, da te vznemirjam, ali pa mogoče poživljam? :)))
Kar izpljuni tisto dodatno desetinko sekunde, ki si jo namenoma zamolčala. Torej o meni si razmišljala 11:52:x min in koliko desetink sekunde?
Seveda, zato pa potem toliko ugibanja in razbiranja skrivnostnih znakov in skritih šifer v mojih stavkih, ki naj bi določali njeno nacionalnost? 😀
Kaj bi sedaj spet rada potegnila iz mene, da ti rečem, da sem družboslovec? 🙂 Ne vem, mogoče pa sem, ali pa ne? 😀 Sicer ne vidim povezave, s čim ima sedaj veze omemba v temi, da nisi družboslovka in kje sem postavljal pod vprašaj tvojo splošno razgledanost? In s čim te “napadam”, da se počutiš ogroženo? Z argumenti? 😀
Bog pomagaj ubogim na duhu, zakaj njih bo nebeško kraljestvo. 😀
Mimogrede, dajva midva sedaj s tem “driblanjem” malo nehat, koliko kateri zgodovino obvlada, itak ti nisem kos in me na celi črti povoziš, saj vidiš, da mi takoj zmanjka argumentov :)))), namreč naslov teme je “bolje karieristka ali gospodinja”.
Bravo Matjažek… vrnitev k temi! :)))
Sicer pa meni ni dovolj ne samo eno niti samo drugo… vsakega nekaj, pa še dosti drugega vmes. 😉
Jaz tudi ne vem, zakaj imaš ta zmoten občutek.
Ne, biološka sposobnost je potreben pogoj, da je človek lahko biološki starš, torej biološka mati oz. biološki oče, da ne boš imel spet kakih napačnih občutkov 🙂 🙂
Da si pa starš, so pa pa menda potrebni in zadostni pogoji kr hkrati, da si želiš imeti otroka, da ga zmoreš imeti brezpogojno rad in jasno nujno tudi raje od sebe pa seveda socialne in finančne zmožnosti.
Malo sem mogoče slabo napisala, mislila sem, da če sta partnerja funkcionalna, (takih je po tistem predavanju vesne v. godina 1%, npr. tu na forumu smo priča takim primerom samo pri tebi in pri matjažku) je itak vse ok in trenutne konflikte razrešujeta sproti, otroci so srečni in vse je ok. Če partnerja malo bolj odstopata od tega ideala se morata pač malo bolj nespontano potrudit in je še vedno vse ok. Če je pa tako, kot piše ronka, potem pa se pač mora ženska odločit in kakorkoli se odloči, je prav. Če da prednost boljši službi, pa otroka zato pazi njena mama ali varuška ali računalnik, ali če ima neko službo z minimalno plačo, da mora otrok imeti iste čevlje poleti in pozimi, si ne predstavljam, kako bi lahko taki ženski kdo očital, da česa ni naredila prav.
Tudi tiste izjave, da bi na to prej mislila, so brez veze.
Sem o tem že pisala, da nisem razočarana zaradi koga konkretnega v svojem življenju, sicer pa to sploh ni važno, razočaranih žensk in moških je itak preveč.
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Pišem vseeno, ker ne moram spat,ker tema že leži zaprašena na dnu foruma in ker je bilo itak ugotovljeno, da ni neke panike,če topic zaide.
Ne nič se nisem zakvačkala, ampak obstajajo raziskave, ko so pri ženskam ugotovljene fiziološke spremembe ob stiku s tujimi in (seveda lastnimi) otroki; npr. razširitev zenic, spremembe srčnega utripah pri moških pa le ob stiku z lastnimi, pa še to ne vedno.
In kdo je v veliki meri zaslužen za vzgojo, če ima v tolikih družinah oče problem z alkoholom?
Ne to je narobe, da je, ampak mati pač proba popravit tisto, kar se še da.
Kateri od teh treh narodov, ki si jih navedel, pa so bili najbolj klečeplazni? Slovenski otroci so se konkretno učili srbohrvaškega jezika, (ja to je spet ena cvetka, kaj je srbohrvaški jezik,) po drugih republikah so se učili slovensko bolj na papirju, baje da so se no.
Dalje, srbi so dosti bolj ohranjali pravoslavno vero, hrvati katoliško, v bosni muslimani pa islam. Slovenci pa… kar naenkrat si ostal brez službe, če so te videli it v cerkev, če si povedal, da si se cerkveno poročil, nisi dobil stanovanja, ups, bom raje nehala…
V imenu komunizma smo ostali brez trsta, ja, saj res, saj to še ni tako hudo, če zaradi ideologije, zaradi katere so bili ubiti milijoni ljudi, pač ostaneš brez svoje zemlje. Takrat leta 1945, ko je bila evropa in cel svet izmučena, ni bilo nikomur v interesu se it še ene vojne, in za hvala lepa smo popustili slovenci.
Dobro, to je res.
Torej ne. Z ničimer se ne ponašam, sem pa vesela, da lahko govorim slovensko.
Sem pa vedela, kako boš sklepal, če to napišem.
Ne vem, če. Večji vpliv ima tisti, ki ima močnejši karakter. Tako na pamet zdaj. Drugače se pa navadno lastnosti dedujejo križno, hči po očetu, sin po materi, če ne gre za dominantne gene… no ne vem kako je s tem…
Ej meni je prav vseeno, kaj si. Noben podatek o tebi me ne zanima, kaj ti naj narišem to ali kaj. Če kaj, me zanima samo kako tvoje stališče o kaki stvari, če se pač pogovarjam s tabo, to je pa tudi vse.
Ok narobe sem razumela en stavek, moja napaka.
Kje si pa to napisal? A misliš, da je taka izjava pa kr dovolj za nebeško kraljestvo ali kaj 🙂 🙂
[code]"Nekoč bo lepo,
ko blazni bomo ob ognjih čepeli
in bomo odprte rane imeli-
takrat bo lepo..."[/i][/code]
[sup]france balantič [/sup] Katenjka
Od kdaj pa je to kaj slabega, če se učiš tujih jezikov? To je klečeplazno? Kateri je recimo bolj neumen, tisti, ki zna več jezikov?
Srbohrvaški jezik je kar umestna skovanka, čeprav se seveda Hrvati in Srbi nikakor ne bodo strinjali, poskušali so vnesti celo neke namišljene razlike, da bi se “umetno” čim bolj razlikovali, čeprav sta njihova jezika bolj identičen kot večina slovenskih dialektov, ki jih je menda okrog 50.
Ne vem, kako je etnografska sestava prebivalstva zgledala, če smo bili Slovenci v večini?, ampak kot sem že napisal, je menda bil vedno multikulturen, tako kot Istra. Istrčani se tudi neradi opredeljujejo ne za Slovence, ne za Italijane in ne za Hrvate.
Torej sme uganil, če te prav razumem. 😀
Močnejši karakter je pogosto obravnavan kot nekaj pozitivnega, čerpav gre dejansko pogosto za bolj “robato osebnost” z izraženemi prvnimai gospodovalnosti in manjko v čustveni sferi. Zame to ni “močna osebnost”. In da ima taka večji vliv na otroka, zakaj?
Nikjer tega nisem napisal. A nima kravca z večjimi vimeni načeloma več mleka, namreč večji volumen ima tudi več mlečnih žlez? :)))
Forum je zaprt za komentiranje.