Bogastvo slovenskih narečij
Iz Mosteca, če smo natančni. 🙂
Štajerskega narečja pa na Mostecu nimajo.[/quote]Možno, ne vem, nikogar ne poznam od tam, tudi toporišica osebno ne, razen tega njegov govor verjetno ni več avtentičen z domačega kraja.
Tako se v mb niti v celju ne govori. Tako kvečjemu rečejo tisti, ki so že nekaj časa v lj.[/quote]
No, jaz sem mislila s tem pravzaprav ponazoriti, kako govorijo nekateri v lj., ki se smatrajo za knjižne … Za mb in celje vem, da niti približno ne rečejo tako.
Drugače pa je pravi balzam, da so začeli snemat slovenske filme in vodit oddaje še v kakšnem drugem narečju kot ljubljanskem.
Meni tudi ni všeč, da se ljubljanščina forsira kot knjižni jezik. Potem pa imaš na TV voditelje, ki govorijo ali ljubljansko ali mariborsko, eno in drugo mi ni všeč. Ne motijo me narečja v splošnem pogovoru, da se pa televizijske oddaje tako vodijo pa mi ni všeč.
Drugače pa mene recimo moti pri trboveljskem narečju to, da je nekateri prav prostaško preklinjajo. V vsakem drugem stavku je mat kur.a pa ni mat kurja. Pa nasploh v trboveljskem narečju ljudje uporabljajo na kupe prostaških kletvic kot nek medmet. Ne vem zakaj tako?
Saj tudi v Velenju, Jesenicah je veliko ljudi iz BIH in vnašajo svoje kletvice, ampak nikjer ni tako kot v Trbovljah, da bi tako kar v vsakem drugem stavku preklinjali?
To me pa res moti. Pa čeprav je to moje narečje. Čeprav ne vem, če to spada pod narečje, mogoče bolj pod kultura?
No ja, premalo smo narodno zavedni, premalo ponosni in vse preveč se klanjamo in prilagajamo tujcem, se strinjam.
Saj res, kateri pa vam jezik pa vam je najbolj všeč izmed slovanskih jezikov? Meni slovenski neprimerno lepše zveni kot hrvaši in srbski; z izjemo glasvbe, tu pa se mi zdita slednja malo bolj spevna.
Stara tema, pa vendar! 🙂
Ben, meni je nartabulšI moj dialekt! 🙂 🙂
Ne no, meni je zelo všeč domače, naše iz obale narečje, se mi zdi najbolj domače toplo 🙂
In posledičnmo, izpadem velikokrat nepismena 🙂 Ampak kaj čmo, tako pač je, če v družini oče ni slovenc, kje pa, niti promorc, on je istrijan 🙂 Slovenščina se pri nas ne govori 🙂
Drugače mi je zelo všeč tudi idrijsko narečje, prekmurskega, ne razumem pa če hočem 🙂
Ljubljansko, pa no, pustimo stat 🙂
Forum je zaprt za komentiranje.