Dvoletnik na sprednjem sedežu
če ima SEDEŽ in avtosedež pomaknjen popolnoma nazaj, ni s tem narobe, niti ni proti zakonu
Otrok na prednjem sedežu?
Ali se otrok lahko vozi na prednjem sovoznikovem sedežu? Lahko, vendar mora prav tako uporabljati otroški varnostni sedež. Ob tem je pomembno, da je sovoznikov sedež pomaknjen povsem nazaj, da ob morebitni sprožitvi varnostnega meha ta ne udari v otroka. Ko otrok gleda v smer vožnje, se sovoznikovega varnostnega meha ne izklopi, saj ne ogroža otroka. Kljub dovoljenosti vožnje otroka na sovoznikovem sedežu priporočamo, da otroke vozite na zadnjih sedežih, na prednjih pa le tedaj, ko ni možnosti da bi sedeli na zadnjih sedežih.
Ogromno ljudi je z mentalnim razvojem ostalo nekje v najstništvu in še vedno misli da se jim nič ne more zgoditi.
Prvi sovoznikov sedež je najbolj nevaren sedež v avtu v primeru večine nesreč. Statistično najbolj varno je za voznikom. Sicer ni prepovedano voziti otrok na prvih sedežih (z upoštevanjem ostalih pravil) ampak osebno se pač ne bi igrala ruske rulete z lastnim otrokom. Večina pa niti pomisli ne na to pomoje. Ko se kaj zgodi pa itak nikoli niso sami krivi.
Seveda lahko voziš otroka na sprednjem sedežu, le ustrezni stolček mora imeti. Za dvoletnika jahač ni ravno primeren.
O statistiki ne bi, sem doživela dve nesreči – enkrat nalet – ko je bil avto zmečkan do sprednjih sedežev in enkrat drugo nesrečo, kjer je tudi najbolj naj**** zadnji desni sedež. Mogoče statistika pravi eno, glavno je, da voziš s pametjo, že tako je polno norcev na cesti.
Daj ne paničari. Razlika pri smrtnosti med voznikovim in sovoznikovim sedežem je pol procenta, zato imaš pa zadaj več šans za možganske poškodbe. Malenkostna razlika je tudi pri poškodbah trebušne votline.
Sklep: če sediš spredaj, imaš vsaj manj šans za možganske poškodbe, vsi drugi sedeži so pa glede drugih poškodb približno enako nevarni.
Izključen airbag je samo takrat, ko gre za sedež, ki je obrnjen v nasprotno smer vožnje. Če je sedež obrnjen naprej, je airbag kar lepo vklopljen, cel avtomobilski sedež pa mora biti pomaknjen čim bolj nazaj.
[/quote]
V mojem avtomobilu (Volvo) v navodilih piše, da mora biti izključen, če otrok sedi v dodatnem avtosedežu. Nič pa ne piše v katerem. Glede na to, da ima tudi sedež nekaj kilogramov je mogoče vzrok v proženju airbaga, ki je napačno, ker računa, da je na sedežu težja oseba? Ne vem.
Videla tudi 2 leti starega otroka neprivezanega brez sedeža spredaj…. Pa otroka v naročju za volanom iz vrtca domov… Tudi kombinacijo tega ker so pač peljali še enega zravn do doma…
Takim bi res privoščila zelo visoko kazen ker ogrožajo življenje lastnega otroka.
Mojim je bilo vedno jasno sedijo zadaj pravilno pripeti v sedežu. Sedaj večja sedi spredaj ko je zrastla nad 150 cm in 50 kg!
V mojem avtomobilu (Volvo) v navodilih piše, da mora biti izključen, če otrok sedi v dodatnem avtosedežu. Nič pa ne piše v katerem. Glede na to, da ima tudi sedež nekaj kilogramov je mogoče vzrok v proženju airbaga, ki je napačno, ker računa, da je na sedežu težja oseba? Ne vem.
[/quote]
Švedi vozijo otroke do 4. leta v sedežih, ki so obrnjeni, zato je jasno, da mora v tem primeru biti airbag obvezno izključen. V ostalih primerih pa po priporočilih ADAC ne. Švedi so tu spet izjema, ker pravijo, da do višine 140 cm otroci naj ne bi sedeli z vklopljenim airbagom spredaj. Zanimivo pa, da je avtosedež obvezen pri njih do 135 cm. A potem od 135-140 cm je otrok pripet samo s pasom avomobila, airbag pa izključen? Hecno.
Mislim, da je tisto o vklopljenem airbagu in celim sedežem pomaknjenim čisto nazaj dovolj varno če je sedež obrnjen v smer vožnje.
Forum je zaprt za komentiranje.