Najdi forum

Splash Forum Arhiv Ženski in moški čvek Oddaja stanovanja

Oddaja stanovanja

Oddajam popolnoma opremljeno stanovanje, v njem je tudi pralno sušilni stroj ki ga ima ravno tako v uporabi najemnica, sporočila mi je da se je pokvaril, treba bo poklicati serviserja, ne vem pa kdo je sedaj dolžan plačati popravilo, jaz kot najemodajalec, ali najemnica? Ko sem predal stanovanje je vse delovalo?

Zato pa se pisejo pogodbe.

Že že da se pišejo pogodbe, samo na to pa res nisem pomislil, za pralni stroj. :O)

Napise se da bo najemnik dober gospodar in da bo stanovanje v stanju v katerem ga je dobil. Pa je vse pokrito

Pogodba je sestavljena takole:

NAJEMNO POGODBO ZA OPREMLJENO STANOVANJE

1.člen

Predmet te pogodbe je najem opremljenega stanovanja v Ljubljani……..
2.člen

Lastnik izroči, najemnica pa prevzame v najem stanovanje iz 1. člena te pogodbe, ki ga sestavljajo kuhinja, dnevna soba s spalnim delom, hodnik in kopalnica. Stanovanje je popolnoma opremljeno z opremo, ki je last lastnika stanovanja in primerno za takojšnjo uporabo.

3.člen

Najemnica stanovanja ne sme oddati v podnajem.

4.člen

Pogodbeni stranki sklepata najemno razmerje za določen čas in sicer od….. do ….. z možnostjo podaljšanja vsaj 1 mesec pred iztekom pogodbe. Lastnik in najemnica soglašata, da se predaja oziroma prevzem ključev stanovanja opravi dne …….

5.člen

Pogodbeni stranki se dogovorita za plačilo mesečne najemnine za stanovanje, ki je predmet te najemne pogodbe, v znesku ……. EUR mesečno. Rok plačila je do vsakega 15. dne v mesecu za tekoči mesec. Najemnica plačuje najemnino lastniku v denarju na roke.

6.člen

Najemnica je dolžna ob predaji ključev in prevzemu stanovanja lastniku plačati varščino v višini 800,00 EUR. Varščina se vrne najemnici ob izselitvi iz stanovanja, ob pogoju, da je plačana vsa do tedaj zapadla najemnina in stroški in da je stanovanje nepoškodovano.
7.člen

Najemnica bo z dnem predaje stanovanja prevzela plačilo funkcionalnih stroškov in stroškov za tekoče vzdrževanje stanovanja (elektrika, ogrevanje, telekomunikacijske storitve, komunalni stroški in stroški vzdrževanja po računu upravnika).

8.člen

Najemnica mora stanovanje uporabljati v skladu z najemno pogodbo in zakonom in ga vzdrževati s skrbnostjo dobrega gospodarja.

9.člen

Najemnica mora lastniku omogočiti vstop v stanovanje, ko lastnik to želi, vendar po predhodnem obvestilu lastnika.

10.člen

Najemnica v stanovanju ne sme spreminjati stanovanjskih prostorov ter vgrajene opreme in naprav brez predhodnega pisnega soglasja lastnika.

Najemnica mora dopustiti vstop v stanovanje zato, da se v stanovanju opravijo dela v zvezi s popravili in izboljšavami, ki jih drugače ni možno opraviti ali pa jih je mogoče opraviti drugače le z nesorazmerno visokimi stroški.

11.člen

Najemnica odgovarja za materialno škodo, nastalo pri nepravilni oziroma malomarni rabi stanovanja.

12.člen

Lastnik stanovanja bo stanovanje vzdrževal tako, da bo pravočasno opravila vsa investicijsko-vzdrževalna dela in s tem preprečila poslabšanje stanovanjskih razmer.

Najemnica se zaveže, da bo v primeru kakršnihkoli okvar napeljav ali večjih okvar opreme o tem nemudoma obvestila lastnico.

13.člen

Najemnica lahko odpove najemno pogodbo pisno brez obrazložitve s 30 dnevnim odpovednim rokom.

14.člen

Lastnik lahko odpove najemno pogodbo pisno z 90 dnevnim odpovednim rokom iz naslednjih razlogov:
če najemnica ne plačuje funkcionalnih in drugih tekočih stroškov, kot je dogovorjeno s to pogodbo in če se katerakoli od kršitev v zvezi s stroški pojavi v treh mesecih v času trajanja te pogodbe,
če najemnica uporablja stanovanje in stanovanjsko opremo na način, ki povzroča večjo škodo,
če najemnica uporablja stanovanje na način, ki krši temeljna pravila sosedskega sožitja določenega s hišnim redom ali z načinom uporabe huje moti druge stanovalce pri njihovi mirni uporabi stanovanja,
če najemnica odda to stanovanje v podnajem.

15.člen

Najemnica in lastnik stanovanja morata pisna obvestila pošiljati priporočeno po pošti ali vročiti proti podpisu.

16.člen

Funkcionalne stroške in stroške za tekoče vzdrževanje stanovanja (elektrika, ogrevanje, telekomunikacijske storitve, komunalni stroški in stroški vzdrževanja po računu upravnika) plačuje najemnica neposredno lastniku, ta pa mora najemnici predložiti položnice oziroma dokazila o višini stroškov. Rok za plačilo teh stroškov je do 15. dne v mesecu za stroške za pretekli mesec.

17.člen

Pogodbeni stranki bosta poskušali vse morebitne spore rešiti sporazumno, v nasprotnem primeru pa je za reševanje sporov pristojno sodišče v Ljubljani.

18.člen

Pogodba prične veljati z dnem podpisa pogodbenih strank.

Pogodba je sestavljena v 4 (štirih) izvodih, od katerih lastnik dobi 2 (dva) izvoda, najemnica pa 2 (dva) izvoda.

Lastnik: Najemnica:

___________________ ______________________

Ljubljana, ____________ Ljubljana, ______________

8.člen

Najemnica mora stanovanje uporabljati v skladu z najemno pogodbo in zakonom in ga vzdrževati s skrbnostjo dobrega gospodarja.

11.člen

Najemnica odgovarja za materialno škodo, nastalo pri nepravilni oziroma malomarni rabi stanovanja.

12.člen

Lastnik stanovanja bo stanovanje vzdrževal tako, da bo pravočasno opravila vsa investicijsko-vzdrževalna dela in s tem preprečila poslabšanje stanovanjskih razmer.

Ali ona ravna s skrbnostjo dobrega gospodarja? Ali se je sušilni stroj pokvaril zaradi nepravilne oziroma malomarne rabe?

Če je odgovor DA, potem stroške nosi ona.

Če pa je ona uporabljala pralno-sušilni stroj s skrbnostjo dobrega gospodarja, z njim ni nepravilno in malomarno ravnala, potem najemnica ni kriva, da se je pralno-sušilni stroj pokvaril, saj bi prišlo do okvare v vsakem primeru, ne glede na to, kdo ga je uporabljal. Poleg tega ste se vi zavezali, da boste opravili vsa vzdrževalna dela in s tem preprečili poslabšanje stanovanjskih razmer.

Stroji se pač kvarijo. Če se ni pokvaril po krivdi najemnice (neprimerno ravnanje) si dolžan ti kot najemodajalec popraviti ali kupiti novega. Najemnica namreč plačuje najemnino za opremljeno stanovanje in v to najemnino moraš vračunati tudi amortizacijo aparatov. Če pa je tolkla po njem in ga razbila, pa seveda plača popravilo ona.

Tako. Sicer pa država pri najemnini prizna 40 procentov stroškov ravno zaradi takšnih stvari. Se pravi, da je mnenja, da ima lastnik na vsakih 500 evrov mesečne najemnine s stanovanjem za 200 evrov stroškov.

No, to je pa res preveč poenostavljeno povedano. Aparatov enostavno ne moreš pustit v istem stanju, če jih uporabljaš … Pet let star pralni stroj ni isto kot deset let star pralni stroj.

Nam se je nekaj podobnega zgodilo…pa je kril najemodajalec. Opozorila sem ga še na nekaj nepravilnosti…pa je tudi zrihtal. Čisto tako, zdi se mi korektno. V končni fazi plačam najemnino, ki je precej visoka, varščino in stroške bivanja tako kot ma za bit. Če bi mi kompliciral okoli popravila, bi samo spokala kufre in šla. Tako kot je nekdo zgoraj napisal, stroji se kvarijo. V kolikor pa bi bila škoda namerno povzročena, mora krit pa nejdemodajalec.

Pralni stroj ni njen, ga je dobila v dovoljenje za uporabo, za kar plačuje najmenino, torej ji ni treba plačati popravila – razen če so vidni znaki “nasilja” nad strojem. Vkolikor bo strošek popravila od nje zahtevan, bo verjetno “spokala” in še po možnosti s seboj odpeljala stroj 😉

[center][i]"Woman without a Man is like a fish without a Bicycle."[/i] [sub]-Triumph[/sub][/center]

Tipicno slovensko.
Najemodajalec, ki sluzi z oddajanjem stanovanja v neki drzavi bogu za hrbtom na mesec, noce kriti stroskov popravila stroja v stanovanju. Na mesec pa vseeno vzame 400-500 eur od najemnice.
In imate odgovor na 2 vprasanji:
1. ali smo slovenci posteni? NE
2. zakaj je nasa drzava v takem polozaju kot je? preberi si lastnikovo vprasanje.
V tujini je to malo drugace. Lastnik ITAK da krije stroske popravil. Razlika od slovenskih lastnikov je pa v tem, da je tujcem to jasno.

če se ni pokvaril ravno po prvem, drugem pranju … krije vse stroške najemnica.
Saj uporablja in stroji se kvarijo zaradi uporabe.
Me zanima kdo ji plačuje stroške za strgane žabe, pokvarjen avto … ☺

btw: priznanih 40% pri dohodnini je za vzdrževanje stavbe . Sploh, če je večstanovanjska stavba, kjer moraš imeti upravnika, ki ga lastnik plačuje …


Točno tako. Če pralnega stroja ne bi bilo v stanovanju bi si ga morala pa kupiti sama. A bi še vedno bil dvom kdo naj plača njegovo popravilo? Najbrž ne, ane?
Kar mora lastnik plačevati je vzdrževanje stavbe ali stanovanja in ne gospodinjske opreme. Saj se z prekinitvijo pogodbe pričakuje, da so vse stvari zopet brezhibne in stanje stanovanja kot je bilo. Ne bluzit zdaj da je minilo nekaj let in da pralni stroj ne more več biti takšen kot je bil. Jasno da ne… ampak delovati pa mora…

Ali kdo najemnike sili, da so v stanovanju? In najemodajalec plača davek od tega takoimenovanega “služenja”.
1. In ja odgovor na vprašanje Ali smo slovenci pošteni, bi še vedno bil NE, vendar zato, ker bi najemniki najraje kar zastonj živeli v stanovanjih denar pa trošili za svoj luxuz. Najemodajalec pa naj plačuje vse stroške in še primakne kak everček za kozmetiko…

glede na to da nima navedeno v pogodbi, je res najbolj prav da stroške popravila krije najemodajalec..
se strinjam s tabo enTip, toda nekateri zaračunavajo tako mastne cene, ki niso niti približno realne..
treba je biti pozoren pri pisanju pogodbe.


Še enkrat… nihče ne sili najemojemalce da naj plačujejo mastne cene… Stanovanj je dovolj, če komu kaj ne paše naj gre drugam….

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close