Splošna razgledanost
Verjetno je tema že bila, pa vseeno. Nikoli ni preveč novih informacij, upam, da bo le kaj odgovorov.
Zanima me, kako si lahko, glede na to, da sicer spremljam dogajanje okoli sebe, brskam po internetu, gledam novice, rešujem križanke itd… še povečam splošno razgledanost…. Sama veliko berem, ampak se mi zdi, da je toliko stvari, ki jih ne vem… Kako vi skrbite za vašo razgledanost? Ima kdo predlog za kakšno fajn knjigo ali film, ki ponuja veliko informacij na enem mestu…ki daje veliko podatkov in veča našo splošno razgledanost…
Sem firbčna pa tudi zbiram ideje in načine, da bom ne samo lepa ampak tudi pametna :))))) Hecaaaam se, da se ne bo kdo v to vpiknil :))))
Aja, pa še eno vprašanje…zanima me veliko področij, vendar človek ne more nikoli vsega vedeti, normalno, če pa na primer iščeš službo na različnih področjih, vsi pričakujejo, da boš poznal njihovo področje..Na kakšen način se učiti ali spoznavati toliko različnih področij..običajno je človek strokovnjak le za eno, dve mogoče max tri…Kakšna ideja, upam, da sem dovolj jasno napisala, kaj me zanima 🙂
Zanimaš se za tisto, kar te zanima in to je to. Poiščeš o tem informacije in se v njih poglobiš. Vprašanje je le, ali te stvari resnično zanimajo ali pa sama verjameš, da boš v družbi bolje sprejeta, če boš bolj razgledana. V tem primeru človek pogosto nima volje se zanimati za stvari, ki ga “zanimajo”.
ne, stvari me resnično zanimajo, poleg tega, če česa ne vem, grem npr takoj prečekirat na google za kaj se gre, kaj bi to bilo…sem specialist za to, da najdem tisto, česar ne vem oziroma me zanima :))
Nikoli ne delam stvari zato, da bi me drugi imeli raje ali sprejeli..oziroma redko, če res ne gre drugače, sicer pa žal nisem diplomat :/
– potuj
– soočaj se s svojim stahovi in svojo “resnico” daj na preizkušnjo
– http://www.stumbleupon.com )
A ne bi bilo bolje, da postaneš modrejša ?
Kopičenje informacij, še ni pogoj, da smo uspešnejši in srečnejši.[/quote]
Modrejša bom postala z leti in izkušnjami, najbrž, upam..
Ni moj namen kopičenje informacij samo po sebi in tudi ne pričakujem, da bom srečnejša, moj namen pa je povečati svoja znanja z različnih (uporabnih) področij, kar mi bo najbrž dalo dodatno samozavest tudi pri iskanju službe, spremljanju aktualnega dogajanja in razvijanju lastnega mnenja o stvareh in oblikovanju jaza..
Ja, določen “Del” pameti že oziroma mogoče bolj neke predispozicije, ampak na nas pa je, da razvijamo spomin, pomnenje, vedenje, da pridobivamo znanje, predvsem uporabno, ter da vse to s pridom uporabimo v vsakdanjem življenju.
Splošna razgledanost nam ni položena v zibko ampak si jo pridobivamo z branjem, spremljanjem aktualnih dogodkov, gledanjem tvja (seveda odvisno kaj in kakšne vsebine spremljamo), v debatah z drugimi itd…to je moje mnenje. In to ne pomeni da se zgolj “piflamo” dejstva, ampak da razvijemo tudi nek kritičen odnos do določenih zadev ter lastno mnenje 🙂
P.S: Se javim na pvt 🙂
Hvala za mnenja in odgovore.Moje vprašanje in želja po razgledanosti se ni nanašala na to, da se bom hvalila pred drugimi, kako znam naštet vseh 50 ameriških držav itd.. ampak na to, da bi želela biti bolj razgledana tudi in predvsem zato, da vem, kaj se dogaja okoli mene IN da lahko razvijem neko kritično mišljenje do določenih zadev.
K razmišljanju me je spodbudilo dejstvo, da zadnjič nisem znala mami razložit kaj je Downov sindrom in sem šla poguglat in potem vidim, da gre za trisomijo, spremembo na kromosomih, in nisem vedela oziroma sem pozabila, da ima človeško telo 46 kromosomov..:/ Ali pa primer, ko sva se s kolegico menile glede prispevkov za delavca in kako so sestavljeni itd…Takšne stvari je že fajn vedet, da lahko sploh in tudi spremljaš dogajanje okoli sebe…
Ali pa kaj je fiskalno pravilo :))))
Ni pa moj namen bil vzet enciklopedijo pa se učit vse po vrsti 🙂
Se strinjam le da sem želel nekaj drugega povedat.
Poznam nekaj kar precej “splošno razgledanih” ljudi, ki so prave enciklopedije znanja, bolj bi rekel vedenja, ko je pa treba kaj naredit v praksi pa mrk…. Nekako niso sposobni tega svojega vedenja uporabit v realnem življenju. Ne znajo zamenjat žarnice, stikala, gume na avtomobilu, pobarvat okno, popravit kljuko na vratih, speč kruh, kaj skuhat…., se praktično znajt v raznih situacijah s soljudmi…. Ne vem, nič kaj uporabno znanje, čemu je potem namen?
Eno je da nekaj veš drugo, da znaš to vedenje tudi v praksi uporabit. Za to slednje pa se moraš že rodit tak? :/
Se strinjam le da sem želel nekaj drugega povedat.
Poznam nekaj kar precej “splošno razgledanih” ljudi, ki so prave enciklopedije znanja, bolj bi rekel vedenja, ko je pa treba kaj naredit v praksi pa mrk…. Nekako niso sposobni tega svojega vedenja uporabit v realnem življenju. Ne znajo zamenjat žarnice, stikala, gume na avtomobilu, pobarvat okno, popravit kljuko na vratih, speč kruh, kaj skuhat…., se praktično znajt v raznih situacijah s soljudmi…. Ne vem, nič kaj uporabno znanje, čemu je potem namen?
Eno je da nekaj veš drugo, da znaš to vedenje tudi v praksi uporabit. Za to slednje pa se moraš že rodit tak? :/[/quote]
Tudi s tem se strinjam 🙂 Priznam, sama se glede tega tam tam.. To pomeni, znam npr. zamenjat žarnico (recimo, nikoli je še nisem, vendar sem prepričana, da ni takoooo težko, edino kar me je zmeraj strah ali je luč ugasnjena ali ne :)), znam kaj skuhat, zlikat..torej gospodinjit, sem že tudi spekla kruh, malo je bil trd, pa vseeno :))), skratka, marsikaj npr. znam. nimam pa pojma o avomobilih, njihovi zgradbi in delovanju, ne znam menjat gume itd…torej tudi marsičesa ne znam, ker pač nimam interesa, res je 🙂 Ampak npr. ti bom dala primer, ko bi npr. meni znanje, če bi ga imela prišlo prav. Začela bom delat preko javnih del in za plačilo obstaja posebna tabela, kjer sta navedena bruto 1 in 2. Če bi vedela, kaj pomeni b.1 in b2, bi vedela kateri znesek moram gledat in če bi vedela, kakšni so prispevki oziroma odtegljaji od tega in koliko bom imela približno plačo. To sem se enkrat pred davnimi časi celo učila na faksu pa seveda vse pozabila :/ Ker tega nisem vedela, mi je hb prijazno razložila prijateljica, ki je delala v rač.servisu, je pa priznala, ko je prišla s faksa (ekon.) ni imela pojma.
Skratka takšno znanje je uporabno po moje..ali pa npr. seznanjenost z raznimi zavarovanji, pokojninskimi skladi ipd (čeprav penzije ne bom niti dočakala)…ampak te stvari je že fajn vedet.
Vem, da ne bom nič bolje/dlje/kvalitetneje živela, če bom vedela kdo je predsednik Francije, se bom pa mogoče vsaj malo bolje počutila, ko bom dobila mail kaj vse je Hollande naredil bolje kot mi:)) Če me razumeš 🙂
Trudim se, nisem pa siguren, če mi to res tudi uspeva… 😉 :))
Se pravi ti bi rada vedela čimveč zato, da bi se bolje počutila, če se znajdeš v debati z nekom o neki temi….. Uf težko nalogo si si zastavila, zahtevna si do sebe… 🙂
Kaj pa če bi enostavno sogovornika vprašala/mu povedala, da ne veš o čem govori. Je zelo osvobajajoče če priznaš, če upaš priznat, da nekaj ne veš 😉
Lahko ti pa povem kako se zamenja žarnico, da te ne strese….
Zadevo odviješ iz okova (v levo, ista smer vrtenja volana kot če bi hotela zavit v levo pri avtu ;), praviloma te ne bi smelo strest, ker kontakti so v tisti luknji, kjer je navoj. Praviloma je faza (žica v kateri je napetost) na sredini okova-luknje zato ne segaj tja s prsti. Lahko pa zadevo preveriš z preizkuševalcem električnega toka (faznbrifer po domače 😉 v katerem bo zasvetila tlivka, če se boš z enim koncem dotaknila kontakta v okovu v katerem bo napetost in na drugi strani držala prst. To je bolj za tvojo radovednost, drugače pa lahko brez skrbi zamenjaš žarnico (odviješ staro in priviješ novo) in te ne bo streslo/ubilo, če le ne boš preveč pipkala po luknji, kjer mora bit privita žarnica…
Elektrika je še vedno edina ženska, ki se nikomur ne pusti šlatat…. :)))
cHUCI, se mi zdi, da ti želiš nekaj nemogočega. Ti želiš znati vse tisto, kar te v življenju še čaka, že v naprej, zato da se ne znajdeš v situaciji, ko se ne boš znašla, ali pa česar ne boš vedela. Težava pa je, da nikoli ne veš, kaj te v življenju čaka in druga težava, katero že sama poznaš, je, da nikoli ne moreš vedeti vsega. Res imaš težko nalogo. Mogoče pa bi bilo potrebno spremenit le kakšno od tvojih prepričanj. To je, da je vse v redu s teboj, tudi če se kdaj ne znajdeš ali če prosiš za pomoč, koga karkoli vprašaš, ali pa na kakšno vprašanje ne poznaš odgovora.
saj sploh ni problem v znanju, ampak v nizki samozavesti in posledično pred tem, da bi zaradi nekega neznanja, izpadla nevedno, butasto ali karkoli drugega, s čimer bi v takšni situaciji sebe označila.
Saj ni možno, da bi vedno vse vedeli. Nihče v službi tega ne pričakuje. Nihče ne pričakuje da veš vse zakone na pamet. Pomembno je le, da veš kje iskati, ko kaj rabiš.
Bolj kot želimo biti razgledani in polni informacij, bolj spoznavamo kako malo vemo. 🙂
To pa ni res…je ženskega spola, in če jo pravi “majster” dobi v roke jo lahko tudi pošlata (pač kaj že to pomeni) :)))[/quote]Pavi mojstri znajo obit nevarno šlatanje in jo varno preusmerijo tja kjer naredi kaj koristnega….napr. poganja motor, ki dviga dvigalo… :)))
To pa ni res…je ženskega spola, in če jo pravi “majster” dobi v roke jo lahko tudi pošlata (pač kaj že to pomeni) :)))[/quote]
Bibita, če bi se ON_ znašel in si nadel gumijaste rokavice, tudi pri tebi ne bi izostal uspeh, a ne? :))) On bi nekaj paklal kar tako brez izolacije, potem pa ni čudno, da ga vse trese(jo)… 😀
žal se s tvojo trditvijo ne morem strinjati, čeprav so knjige moje področje. V knjigah so smernice, na vhodnih vratih pa izkušnje, če ne moreš teorije spraviti v prakso je vse badava.
Splošno razgledanost po moje pridobiš s raziskovanjem sveta in predvsem pa spoznavanjem drugačnih ljudi in tvoj odziv na izkušnjo. Saj ravno to, da spoznaš nekoga drugačnega od sebe spoznaš, da smo pod kožo vsi enaki samo preobleka je druga. Ne zapravi življenja za računalnikom ali ob knjigah, ker teh informacij nihče ne preverja in 85% je samega balasta. Tistih 25% pa lahko izluščiš samo, če imaš lastne izkušnje. Mogoče je dobro, da nekaj veš o podjetju v katerem si na razgovoru za zaposlitev, je pa to nevarno, ker če boš delodajalcu dala vedeti, da več veš kot on te ne bo zaposlil.
To pa ni res…je ženskega spola, in če jo pravi “majster” dobi v roke jo lahko tudi pošlata (pač kaj že to pomeni) :)))[/quote]
Ta pravi majster ve s kakšno elektriko ima opravka in ve, katera se pusti šlatat in katera ne. Ker elektrika prav tako ni enaka elektriki. 🙂
Jaz tudi ne. Branje knjig pač ni dovolj za razgledanost. Lahko nam dajo neko osnovo, je pa treba tudi tisto živeti in čutiti, ker šele potem razumemo napisano.
Forum je zaprt za komentiranje.